Z myślą o was postanowiłem zebrać w jednym miejscu najpopularniejsze pytania które padają najczęściej przed podpisaniem umowy.

Jak przygotować się do chrztu?

Przede wszystkim to wielki dzień maluszka który niczego nie zapamięta z tego dnia.

Zaczynamy od przygotowań i ubrania maluszka w domu. W sypialni na łóżku lub salonie na kanapie będzie wyglądało to naturalnie. Cieszcie się tym dniem razem z maluszkiem. Wesoła rodzinka w komplecie która bawi się i ubiera głównego modela wygląda naprawdę słodko.

Jeśli dziecko trzyma już główkę w kościele możecie go trzymać na kolanach aby też widziało co dzieje się wokół oraz mogło rozglądać i uśmiechać do osób obok.

Dla mnie to wiele możliwości uchwycenia waszych relacji oraz emocji między wami.

Zostawiając dzidziusia w wózku lub nosidełku nie będę miał wielu okazji do pięknych zdjęć dla których właśnie tam jestem.

Możecie przygotować listę osób do zdjęć grupowych. zminimalizuje to przypadek braku kochanej cioci na zdjęciach  głównym bohaterem.

Jak przygotować pokój do zdjęć ?

Planując wesele lub chrzest pamiętajcie o przygotowaniu domu do zdjęć. Minimalizm naprawdę się sprawdza.

Wszelkie zbędne ozdoby schowajcie do szuflad lub innych pokoi.

Kojarzycie jak wyglądają zdjęcia mieszkań do wynajęcia? Wyglądają przepięknie, wszystko jest wspaniale poukładane i nie ma tam przypadkowo odłożonych przedmiotów.

Co zawiera cena za reportaż ślubny ?

Przede wszystkim od 10-12 godzin fotografowania, usługi jednego fotografa, sesję w dniu ślubu.

Galerię zdjęć online zabezpieczoną hasłem do której dostęp dostaną wszyscy goście będący na weselu,  autorską obróbkę zdjęć, fotoalbum oraz sesję narzeczeńską o której opowiem niżej.

Przede wszystkim od 10-12 godzin fotografowania, usługi jednego fotografa, sesję w dniu ślubu.

Ile kosztuje sesja narzeczeńska?

Zależy mi na dobrym kontakcie z parą dla której będę uwieczniał ślub. Dlatego sesja w okolicach Kielc jest w cenie reportażu ślubnego. Luźny spacer który pozwoli wam się oswoić przed obiektywem oraz zapoznać się ze mną . Wszystko zależy od tego czy sesja ma się odbyć w okolicach Kielc ( gdzie mieszkam) czy w innej części Polski. Koszt jest jedynie związany z moim dojazdem na miejsce.

Reportaż ślubny dłuższy niż 12 godzin…

Standardowa ilość godzin fotografowania reportażu ślubnego oscyluje między 10-12 godzinami. W tym czasie uchwycę wszystkie ważne momenty waszego ślubu. Naturalnie może się zdarzyć coś co wykracza poza ramy. Porozmawiajmy o tym i opowiedzcie mi o planowanym ślubie. Możliwe że okaże się, że dłuższy reportaż ślubny będzie konieczny w tym przypadku.

Cena fotografii ślubnych i sesji zawiera dojazd?

Cena reportażu zawiera dojazd do 100km od Kielc. Do dalszych zleceń doliczam koszt benzyny. Nie są to wielkie sumy.

Ile dostaniemy zdjęć ze ślubu?

W dniu ślubu robię naprawdę całą masę fotografii. Zazwyczaj jest to co najmniej 550 zdjęć w formie galerii online.

Jest to ilość która świetnie opowie całą historie i nie znudzi oglądającego.

Zdjęcia w pełnej rozdzielczości otrzymacie na nośniku danych lub w chmurze do ściągnięcia na swój komputer. Zawsze oddaje więcej zdjęć niż obiecuje, więc możecie być spokojni 🙂

Jeśli chodzi o Album to jest to 100 najlepszych zdjęć które świetnie opowiadają cały dzień ślubu. Oczywiście na specjalne życzenie mogę powiększyć album.

Jak wcześnie rezerwować datę ślubu?

Im wcześniej tym lepiej, jednak nie szybciej niż 2 lata przed ślubem.

Daty to prawdziwy kalejdoskop. Czasami termin miesiąc przed ślubem jest nadal wolny, niektóre terminy są juz zarezerwowane 1,5 roku przed ślubem.

Nie podpisuje umów na daty odleglejsze niz dwa lata w chwili zawierania umowy. Nie wiem jak będzie wyglądać cennik albumów oraz koszt prowadzenia firmy.

Dwa lata to maksymalny czas z jakim przyjmuje zlecenia. Jeżeli mam jednoczeście dwa zapytania o tę samą date. Informuje o tym o zainteresowane pary. Kto pierwszy potwierdzi rezerwacje daty wygrywa.

Jak wygląda praca fotografa w dniu ślubu ? Zaraz Ci wszystko opowiem 🙂

Detale, to od nich zaczynam fotografowanie. Potem robie zdjęcia z przygotowań itd. Towarzyszę wam podczas ceremonii. Na weselu jestem do rzutu muszką i welonem.

Sesja ślubna

Może zacznijmy od sesji fotograficznej w dniu ślubu. Dla mnie to ważna sprawa ponieważ wiem że cała stylizacja pary będzie kompletna tylko w dniu ślubu. Dodatkowo takie zdjęcia są kluczowe w projektowaniu albumu.

Kiedy zrobić sesje plenerową w dniu ślubu? Jeśli znajdziecie chwilę to zdjęcia możemy zrobić tuż po ceremonii a przed rozpoczęciem wesela. Sesja w dniu ślubu trwa do pół godziny, nie ma co stresować gości z powodu długiej nieobecności pary młodej. Możemy również wykorzystać zachód słońca do zrobienia kilku pięknych kadrów.

Jak fotografuje możecie sprawdzić juz podczas sesji narzeczeńskiej.

Zaczynam od Detali

Na początku przygotowań proszę o przygotowanie: zaproszeń ślubnych, biżuterii, wiązanki panny młodej, butonierki, sukni ślubnej oraz butów. Wszystko co ważne i w istotny sposób wiąże się ze ślubem. W tym czasie domownicy zdążą się przyzwyczaić do mnie dzięki temu mniej stresują się obecnością fotografa. Ostatkie szlify makijażystki to początek mojej pracy, panna młoda jest juz w zasadzie gotowa wystarczą delikatne poprawki aby uwiecznić ten moment.

Zdjęcia z ubierania sukni zazwyczaj fotografuje na zasadzie prawie gotowości. Abyś czuła się komforotowo zaczynam fotografować gdy suknie masz już na sobie a mama lub świadkowa pomaga ją zawiązać lub zapiąć. Staram się fotografować tylko w momentach w których czujecie się komfortowo.

First look

Para młoda jest już ubrana w stroje ślubne oraz gotowa aby zobaczyć sie poraz pierwszy tego dnia. Zakładam że nie będziecie widzieć się podczas przygotowań, nawet jeśli przygotowania odbywają się w jednym domu lub mieszkaniu.

Jedynym momentem poza sesją ślubną którą aranzuje jest właśnie ta chwila. Wybieram odpowiednie miejsce na zewnątrz lub w środku. Ustawiam pana młodego i czekam aż przybędzie jego przyszła żona. Gdy pan młody odwraca się i widzi przyszłą żone zaczyna się magia która dzieje się sama z siebie.

Pełna emocji chwila która tylko czeka na sfotografowanie.

Ceremonia

Przed ceremonią pozostaje jeszcze błogosławieństwo rodziców. Jeśli chcecie by był to moment tylko dla was i rodzicow powiedzcie mi o tym. Rozumiem gdy pary młode chcą być w tym momencie tylko z rodzicami.

Zależy mi na tym aby wszystkie ważne momenty były pełne emocji oraz abyście się czuli ze mną komfortowo. Podczas ceremonii staram się fotografować z dystansu aby niczego nikomu nie zasłaniać oraz nie rzucać się w oczy.

W końcu goście którzy przybyli na ślub chcą oglądać przede wszystkim was.

Ślub i wesele

Zazwyczaj pracę kończe po północy. Oczepiny czyli rzuc muszką i welonem to zazwyczaj ostatni moment który rejestruje. Wszystko co chcielibyście mieć na zdjęciach (atrakcje, tort itp.) proszęby odbyło się przed północą

Ile musimy czekać na gotowe zdjęcia?

Zdjęcia po selekcji i obróbce są gotowe w ciągu miesiąca od dnia wesela. Otrzymujecie je w postaci galerii online. Kolejne dwa tygodnie projektuje album. Chcecie wybrać kilka ulubionych ujęć które znajdą się w albumie? Nie ma żadnego problemu wkońcu to wasza pamiątka na całe życie.

fotograf-na-slub-kielce-landshut-dingolfing-munchen-kamil-siwek

O której godzinie zaczynasz prace podczas reportażu ślubnego?

Nie ma tutaj reguły. Zazwyczaj są to 3 godziny przed ceremonią. Wszystko zależy od tego co ustalimy przed dniem ślubu.

Czy dojeżdzasz do ?

Podróżuje po całym kraju oraz fotografuje śluby w Niemczech nie ograniczam się do woj. świętokrzyskiego.

Czym różni się sesja w dniu ślubu od sesji w innym dniu ?

Sesja w innym dniu jest dłuższa. Na plenerowe zdjęcia w dniu ślubu poświęcam maksymalnie pół godziny, nie chce wyciągać was na dłużej. W pół godziny  spokojnie uzyskamy wiele pięknych zdjęć.

Ile trwa sesja fotograficzna ?

Wszystko zależy od tego o jakiej sesji myślicie. Sesja ślubna w innym dniu trwa około 2 godzin. Czasami czas może się wydłużyć ze względu na potrzebę podróży między innymi lokacjami.

Co to jest sesja narzeczeńska i dlaczego można uzyskać z niej wiele korzyści.

Do czego przyda wam się taka sesja dokładnie opisałem w osobnym artykule. Zobacz Zanim powiesz tak.  9 powodów dlaczego sesja narzeczeńska to wspaniały pomysł.

Nie mieliście jeszcze nigdy sesji fotograficznej? Stresujecie się na samą myśl o pozowaniu przed aparatem? Taka sesja to idealny moment aby rozwiać wszelkie wątpliwości

Zdecydowaliśmy się na Ciebie jako naszego fotografa ślubnego. Co dalej??

Przede wszystkim dziękuje za to że to właśnie mi zaufaliście. Po podpisaniu umowy pobieram zadatek w wysokości 30 % umówionej kwoty.

Druga rata jest pobierana do dnia wesela. Wszystkie dane dotyczące płatności znajdują się w umowie.

Na dwa tygodnie przed ślubem kontaktuje się aby dowiedzieć się jak wygląda zaplanowany przez was harmonogram dnia.

Chcę maksymalnie wykorzystać czas spędzony w dniu wesela abyście otrzymali jak najlepsze zdjęcia. 

Jak wygląda podpisanie umowy na reportaż ślubny ?

Po podjęciu decyzji proszę o podanie wszystkich potrzebnych informacji potrzebnych do skonstruowania oferty ,którą wysyłam przez e-mail. Podpisaną umowę odsyłacie mi w formie skanu przez e-mail.

 

Kiedy otrzymamy zdjęcia ?

Obróbka zajmuje mi zazwyczaj od 2 do 4 tygodni . Jak pamiętacie na waszym weselu informowałem wszystkich gości kiedy otrzymają dostęp do zdjęć z wesela oraz rozdawałem  karteczki z hasłem potrzebnym do zalogowaniu się do galerii. Nareszcie wszyscy goście zobaczą zdjęcia 🙂

Jakim sprzętem fotografujesz?

Fotografuje profesjonalnym sprzętem firmy Nikon. Jasne obiektywy oraz pełnoklatkowe aparaty które w odpowiednich rękach radzą sobie w naprawde trudnych warunkach. Na sali weselnej staram się kreować oświetlenie dzięki czterem lampom błyskowym.